Co łączy Templariuszy, Joannitów, Szwedów, niemieckiego medyka noblistę i jeziora? Odpowiedź jest zaskakująca – polska wieś o nazwie Łagów. Leży ona w województwie lubelskim i posiada niezwykle bogatą i ciekawą historię. Wieś powstała w trzynastym wieku, a przynajmniej pierwsze wzmianki o niej pochodzą z tego okresu.

Początkowo miejscowość należała do zakonu Templariuszy, była nawet siedzibą ich komandorii. Po kasacji zakonu przeszła w ręce prywatne, a potem trafiła do zakonu Joannitów. W siedemnastym wieku wieś została zajęta przez Szwedów. Prawa miejskie posiadała miedzy rokiem 1808, a 1932. W 1895 urodził się tu Gerhard Domagk – noblista fizjologii i medycyny (1939 rok). Łagów leży miedzy dwoma jeziorami. Do największych atrakcji Łagowa należy zamek Joannitów. Wzniesiono go w czternastym wieku według zasad stylu gotyckiego. Podstawą stał się prostokąt. Na rogu wzniesiono wieżę wysokości 35 metrów, służyła ona do obserwacji terenu. Od szesnastego do osiemnastego wieku zamek był rozbudowywany. Do 1810 roku znajdowała się tu komandoria Joannitów, później zamek wszedł w posiadanie prywatnej osoby. W drugiej połowie dwudziestego wieku przeprowadzono generalny remont obiektu. Do dzisiejszych czasów zachowały się gotyckie mury obronne, wewnątrz nienaruszone pozostały: sala ze starym typem sklepienia, sala rycerska z barokowym kominkiem.

Obecnie w zamku urządzono hotel, zwiedzanie obiektu można więc połączyć z zakwaterowaniem i nie szukać dodatkowo bazy noclegowej. Gdybyście jednak nie byli zainteresowani pobytem w hotelu, polecamy szukać noclegów na meteor-turystyka.pl. W dawnej siedzibie kontura urządzono najpiękniejszy apartament w hotelu. Z okien rozciąga się niesamowity widok na okolicę, ponieważ pokój ten położony jest w górnej części zamku. Kolejną ciekawostką jest pokój stylizowany na salę tortur. Poza tymi dwoma niestandardowymi pokojami, hotel oferuje pokoje i apartamenty dwuosobowe oraz większe pokoje rodzinne. Ponieważ była to siedziba zakonu, a pokoje urządzono w celach zakonników, najwięcej jest tu pokoi dwuosobowych. Poza pokojami, w hotelu znajduje się restauracja na życzenie serwująca specjalne średniowieczne menu – nadziewane prosięta, groch saracenów, cielęcinę, ryby i desery. Oprócz tego mieści się tu sala konferencyjna. Obiekt można więc wynająć na szkolenia, seminaria, warsztaty, wyjazdy integracyjne lub spotkania biznesowe. Hotel zajmuje się także organizacją wesel i innych imprez okolicznościowych.