Świdnica jest miastem o wyjątkowo bogatej historii, jest ona jednocześnie miejscem dla którego burzliwa historia Polski okazała się bardzo łagodna. Nic zatem dziwnego, że na każdym kroku spotkać tutaj można piękne, zabytkowe kamienice, z których nadal bije duch mieszkających tutaj niegdyś bogatych mieszczan. Kamienice te nierzadko są w tak doskonałym stanie, że na sam widok człowiek przenosi się w czasie. Największym i niewątpliwe najciekawszym skupiskiem zabytkowych budynków jest sam Świdnicki Rynek. Który stanowi nie tylko przykład doskonale zorganizowanej centralnej części miasta, ale również daje pretekst do wielogodzinnych historycznych kontemplacji.

Jedną z najciekawszych świdnickich kamienic jest miesząca się pod adresem Rynek 1 i nosząca znamiona barokowego pałacyku o płaskiej fasadzie, zdobiona figurką Maryjną. Równie ciekawy jest tak zwany „Dom pod Złotą Koroną” znajdujący się pod adresem Rynek 7. Jest to z kolei budynek charakterystyczny dla architektury renesansowej. Kamienica ta na przestrzeni wieków pełniła ważne dla miasta funkcje. W pierwszej połowie XVIII wieku, znajdowała się tutaj pierwsza w mieście poczta polowa, w późniejszych latach był tutaj hotel. Pod adresem Rynek 27 usytuowany jest tak zwany „Dom pod Kogutem”. To tutaj niegdyś zamieszkiwała znacząca rodzina lekarzy propagujących hydroterapię w leczeniu rozmaitych schorzeń. Wiele z mieszczących się na świdnickim rynku kamienic posiada ciekawą i znaczącą historię.

Rynek Świdnicki to nie tylko piękne fasady, to również doskonała baza noclegowa (), w skład której wchodzą hotele oraz kwatery prywatne. Każda niemalże wspomniana kamienica kryje w sobie komercyjne noclegi. Świdnica bowiem nie jest położona ani nad morzem, ani w górach lecz każdego roku gości tysiące turystów. Nierzadko są to znane osobistości ze świata kultury i sztuki, a na świdnickim rynku można spotkać prawdziwych celebrytów szukających ucieczki od wielkich miejskich aglomeracji. Zaplecze gastronomiczne natomiast jest bogate w kilka naprawdę wyjątkowych restauracji, wśród których każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie.