Sorkwity – malownicza wieś mazurska. Znajduje się w powiecie mrągowskim. Leży w północno-wschodniej Polsce. Położenie wśród jezior i lasów skutecznie przyciąga turystów. Sorkwity są nie tylko pełnym walorów przyrodniczych miejscem, można znaleźć tu sporo ciekawych zabytków. Należy jednak pamiętać, że wybierając się do tej malowniczej wioski trzeba także zadbać o noclegi. Sorkwity zapraszają i zapewniają wypoczynek w różnym zakresie cenowym. Baza noclegowa w Sorkwitach zapewni wypoczynek na wysokim poziomie. Ze względu na to, że jest to miejscowość przede wszystkim przeznaczona dla turystów, znajduje się tu sporo ośrodków wczasowych.

Przebywając w tej wiosce można poznać jej historię oraz zobaczyć zachwycające zabytki, a co najważniejsze porządnie wypocząć. Historia miejscowości Sorkwity rozpoczyna się w 1379 roku. Założycielem był Wielki Mistrz Krzyżacki Winrich von Kniprode. Wieś została założona pod nazwą Sarkewite. W średniowieczu było tam grodzisko Prusów. Niewielkie pozostałości można jeszcze znaleźć w kierunku zachodnim od cmentarza.

Spędzając wakacje w Sorkwitach koniecznie trzeba zwiedzić pałac w stylu angielskiego neogotyku z XIX wieku. Został zbudowany przez rodzinę von Mirbachów. Jego kształt przypomina literę „u”. Wyglądem miał sprawiać wrażenie średniowiecznego zamku gotyckiego. Znajduje się tam ośmiokątna wieża. Bryły o różnych wysokościach przenikają się. Dekoracyjny pseudo-krenelaż zdobi elewację. W pałacu można zobaczyć ostrołukowe nisze dla drzwi oraz okien. W części północno-zachodniej znajduje się wozownia. Przypomina ona zamkową wieżę z basztami. Pałac otoczony jest ogrodem.

W Sorkwitach zobaczyć można również kościół ewangelicki. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1470 roku. Zbudowany był z muru pruskiego oraz kryty słomą. Kościół ten został rozebrany. Na jego miejscu wybudowano nowy w barokowym stylu. Od połowy XVIII wieku wygląd kościoła jest taki sam. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z 1642 roku. Na suficie umieszczony jest obłok, z którego wystają nogi Jezusa. Sklepienia podtrzymywane są przez cztery pary kolumn.