Sztutowo to nieduża nadmorska gmina, która w okresie urlopowym przeżywa prawdziwe oblężenie. Szumiące morze i piaszczyste plaże to nie jedyne atrakcje, jakie ma do zaoferowania ta miejscowość. Przyjeżdżają tu także urlopowicze, którzy chcą spędzić wolny czas aktywnie. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – również pod względem bazy noclegowej. Niezależnie od preferencji – hotel czy prywatna kwatera – każdy będzie zadowolony z noclegów w Sztutowie.

Jak aktywnie spędzić wolny czas w Sztutowie? Oprócz tradycyjnego plażowania i kąpieli w morzu, w Sztutowie można również poleniuchować aktywnie. Szerokie leśne ścieżki zachęcają do spacerów, gdy z nieba leje się żar drzewa zapewnią nam przyjemny cień. W sztutowskich lasach wyznaczone są liczne szlaki rowerowe i konne – w okolicy znajduje się kilka stadnin, które oferują konne wycieczki.

Zarówno wierzchem, jak i rowerem można się wybrać do pobliskich Kątów Rybackich, w których znajduje się rezerwat ornitologiczny chroniący legowisko kormoranów i czapli. Pobliskie tereny sprzyjają rozwojowi obu gatunków i jest to obecnie największe takie legowisko w Europie.

Dla mniej aktywnych miłośników przyrody Sztutowo oferuje wiele miejsc do wędkowania. Fani sportów wodnych mogą wypożyczyć kajaki, żaglówki, rowery i skutery wodne. Wypożyczalnia sprzętów znajduje się przy moście, który „zagrał” w filmie Czterej Pancerni i Pies. To kolejna sztutowska ciekawostka.

Najważniejszym i najbardziej znanym miejscem w Sztutowie jest muzeum Stutthof, które powstało w miejscu dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Obóz ten działał najdłużej ze znanych nam obozów – od 2. września 1939 do kwietnia 1945. Można tutaj zobaczyć zachowane budynki (garaże, baraki, magazyny), a także krematorium i komorę gazową. Dzięki zaangażowaniu więźniów powstała także wystawa, w której wykorzystano bogate archiwum obozu. Wstęp na teren muzeum jest bezpłatny.

W pobliskich Kątach Rybackich znajduje się Muzeum Zalewu Wiślanego. Za niewielką opłatą możemy zobaczyć stare łodzie rybackie i zapoznać się z historią szkutnictwa w rejonie Żuław. Nieopodal cumuje statek, który zabierze nas na wycieczkę po Zalewie Wiślanym. Wstęp do muzeum i rejs statkiem będą ciekawym urozmaiceniem nadmorskiego wypoczynku.

W stronę Gdańska, na zachód od Sztutowa, kilka ciekawych niespodzianek ma dla nas mały Jantar. Nazwa miejscowości pochodzi od francuskiej nazwy bursztynu. Jantar był ważnym punktem połowu. Do dzisiaj, w połowie lipca, organizowane są tutaj „Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu”.

Najmłodsi mogą zajrzeć do Indiańskiej Wioski, w której posłuchają o życiu Indian, obejrzą tipi i poznają zabawy indiańskich rówieśników. Wioska to unikalne miejsce w skali Polski. Prowadzi ją dwoje pasjonatów indiańskiej kultury – ich opowieści zainteresują nawet dorosłych. W pobliżu Sztutowa w okresie wakacyjnym dzieje się dużo ciekawych plażowych imprez. Oprócz tego, w spokojniejsze dni, można zorganizować wiele interesujących wycieczek, dlatego Sztutowo to bardzo oblegane miejsce. Pomimo dużej bazy noclegowej, im bliżej wakacji, tym o nocleg w Sztutowie trudniej.