Krynica-Zdrój to niezwykle znany w całym kraju ośrodek uzdrowiskowy i sanatoryjny. Znajdziemy tutaj niemal wszystko co jest potrzebne do dobrego wypoczynku czyli wspaniałą przyrodę oraz mnóstwo miejsc do aktywnego uprawiania wszelkiego rodzaju sportów zimowych. Jeśli dodać do tego bogate zaplecze gastronomiczne oraz mając na uwadze fakt, że krynicka baza noclegowa jest świetnie przystosowana dla turystów, miasto stanowi fantastyczny kierunek letniego i zimowego wypoczynku.

Krynica-Zdrój znana jest przede wszystkim ze swoich leczniczych źródeł wód mineralnych. Początki miasta jako uzdrowiska sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. To właśnie wówczas nastąpił najszybszy rozwój infrastruktury uzdrowiskowej i turystycznej. Krynica już wtedy miała opinię ekskluzywnego kurortu, który odwiedzali najwybitniejsi Polacy swoich czasów, między innymi J. Piłsudski czy J. Kiepura. Obecnie w dalszym ciągu jest ważnym ośrodkiem lecznictwa zarówno uzdrowiskowego jak i sanatoryjnego. Przybywają tu osoby z chorobami układu trawiennego, oddechowego, moczowego i układu krążenia. Turyści mogą spróbować leczniczej wody źródlanej w jednej z kilku ogólnie dostępnych w mieście pijalni.

Krynica stanowi świetną bazę na piesze i rowerowe wycieczki po okolicznych, niesamowicie malowniczych górach. Z pewnością warto wybrać się na trekking Szlakiem Cerkwi Łemkowskich. Zimą z kolei Krynica stanowi prawdziwy raj dla narciarzy. Jest też jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. W 1997 roku otwarto tutaj kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką. Wspaniałe, dobrze utrzymane narciarskie trasy zjazdowe, bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura, dogodny mikroklimat przyciągają wielbicieli białego szaleństwa w każdym wieku. Miasto odegrało także całkiem sporą rolę w rozwoju saneczkarstwa, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Na wybudowanym w Krynicy-Zdroju torze saneczkowym odbywały się swojego czasu Mistrzostwa Polski, Europy, a także aż dwukrotnie Mistrzostwa Świata.

Jako, że w Krynicy odbywa się co roku Europejski Festiwal Opery i Operetki imienia J. Kiepury, miasto jest ważnym ośrodkiem kultury na mapie Polski. Z pewnością warto tu przyjechać i przekonać się o tym na własnej skórze.