Karpacz w ciągu ostatnich dziesięciu lat jest bardzo często wybierany przez turystów jako miejsce wypoczynkowe, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Miasto to zlokalizowane jest w na terenie pięknej krainy geograficznej o nazwie Sudety Zachodnie. Znajduje się również w województwie dolnośląskim. Dzięki obecności około 11000 noclegowych, miasto to może pomieścić wielu turystów. Wszystkie oferty funkcjonujących tutaj hoteli, pensjonatów, schronisk oraz domków, należy przed wyjazdem przeglądnąć i zarezerwować, aby mieć dostęp do idealnie dopasowanego noclegu w Karpaczu [].

W miejscu tym funkcjonuje wiele wyciągów oraz ośrodków narciarskich. Mają one w swojej ofercie ciekawe, nowoczesne trasy, które po zmierzchu zostały oświetlane, a w czasie braku śniegu naśnieżane. Na terenie tych obiektów znajdziemy także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz restauracje, w których każda osoba korzystająca z ośrodka może się posilić, a przy tym podziwiać innych zjeżdżających narciarzy. Przy ośrodkach tych funkcjonują również szkoły narciarskie, które odbywają lekcję na odpowiednio przygotowanych stokach, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych i wykwalifikowanych trenerów narciarstwa.

Przez Karpacz przechodzi wiele ścieżek turystycznych, które cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich wczasowiczów, a także mieszkańców. Trasami tymi, w każdą sobotę wędrują uczestnicy klubu piechurów Karkonoskich. Gromadzą się oni w umówionym miejscu a następnie ruszają w wyprawę. Najczęściej odwiedzanym szlakiem jest trasa o nazwie Główny Szlak Sudecki. Oznaczona jest ona kolorem czerwonym i rozpoczyna się w Świeradowej-Zdrój [https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierad%C3%B3w-Zdr%C3%B3j#Szlaki], a kończy w Prudniku. Mierzy ona około czterystu czterdziestu kilometrów długości, dlatego też nie sposób przejść jej całej w ciągu jednego dnia. Przemierzając ten szlak możemy zwiedzić najpiękniejsze miejsca, które znajdują się w Karkonoszach czyli między innymi Góry Izerskie, Góry Stołowe, Śnieżnik oraz Góry Złote. Trasa ta została wytyczona przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, w roku tysiąc dziewięćset czterdziestym siódmym. Szlak ten został ochrzczony imieniem Mieczysława Orłowicza czyli znanego polskiego turystę i krajoznawcę, który niejednokrotnie przemierzał tę trasę.