Nazwa Jurata pochodzi od imienia żmudzkiej bogini, która była córką boga Gorka. Według miejscowej legendy zakochała się w ubogim rybaku, co bardzo nie spodobało się jej ojcu. Tak bardzo, że spotkała ją za to kara – jej przepiękny podwodny bursztynowy pałac został roztrzaskany w kawałki. Do dziś możemy niektóre z nich znaleźć na tutejszej plaży. Można tu znaleźć także bardzo liczne fragmenty historii – tej przedwojennej oraz tej z czasów II wojny światowej.

Jurata powstała oficjalnie w roku 1928 i od samego początku była miejscem niezwykle cenionym przez artystyczną oraz intelektualną elitę. Tworzyli tu tacy znani malarze jak Wojciech Kossak czy też Mirosław Lurczyński. W tym samym domu mieszkały również i tworzyły córki Kossaka: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec. Obaj malarze zaś nie tylko tworzyli, ale także wystawiali swoje dzieła w willi innego artysty (która to willa istnieje do dziś). Najprawdopodobniej to w Juracie powstały słynne obrazy Kossaka – „Zaślubiny z morzem” oraz „Na straży polskiego morza”. Były to bardzo owocne czasy dla Juraty, toteż budowano wtedy liczne pensjonaty, hotele oraz luksusowe domki. Kolejna „fala” budownictwa nastała w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to tworzono ośrodki zakładowe, resortowe i związkowe, czyli duża część tutejszych noclegów. Wiele z nich działa do dziś, wciąż przyjmując gości i zapewniając im kwaterunek.

Jastarnia do której należy Jurata jest również częścią Rejonu Umocnionego Hel, co oznacza, że pozostało tutaj wiele powojennych „pamiątek”. Jedną z nich jest Ośrodek Oporu Jastarnia. W jego skład wchodzą cztery schrony, umiejscowione na plaży: „Saragossa”, „Sęp”, „Sabała” i „Sokół”. W Jastarni znajdziemy także pozostałości poniemieckich instalacji przeciwlotniczych. Możemy wybrać się także do Skansenu Fortyfikacji z 1939 roku. Oczywiście wciąż można podziwiać powstałe w latach 30. wille i pensjonaty, budowane głównie w stylu modernistycznym. W Juracie znajduje się także kąpielisko morskie Jurata „Międzymorze”. Warto wybrać się na cały dzień na miejscową plażę i spędzić na niej czas, opalając się i kąpiąc w Bałtyku. Jurata oferuje nam wiele rozrywek. Możemy być pewni, że spędzimy tutaj ciekawy urlop, odpoczniemy w jego trakcie i przeżyjemy wiele wspaniałych chwil.