Znaleziska archeologiczne na terenie Gorlic świadczyć mogą o szlaku handlowym, którego częścią były Doliny Ropy i Skękówki. Z czasów Bolesława Chrobrego pochodzi jedna z najwcześniejszych osad, czyli Stróżówka. Podobno powstała ona w celu umocnienia granicy z Czechami. W 1354 Dersław I Karwacjan otrzymał od Kazimierza Wielkiego prawo do utworzenia miasta Gorlice. Miejscem wyznaczonym na ten obszar było połączenie rzek Ropy i Skękówki. Pisał o tym w swoich kronikach Kromer, który dodaje, ze pierwsi osadnicy przybyli na te tereny z Görlitz na Łużycach. W zapiskach odczytujemy, że Pogórze Ruskie i Małopolskie oraz inne miejsca z pogranicza, które tętnią pracą rzemieślników powstały dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Gorlice opisał również Wincenty Pol w 1869 roku.

Na terenie Gorlic znajdują się ciekawe zabytki, które turyści mogą zwiedzać. Należą do nich synagoga, kapliczka oraz cmentarz. Oprócz cmentarza głównego można zobaczyć cmentarz żydowski oraz pięć cmentarzy wojennych z I wojny światowej: „Nowodwór”, „Sokół”, „Korczak”, „Stróżówka”, „Glinik”. Turyści zwiedzają również dwór Karwacianów, dom „Szklarczykówka” oraz dom drewniany z lat 1918-1919. Niezwykłą atrakcją jest również zespół pałacowy Siary, w skład którego wchodzą pałac, kordegarda, brama, oranżeria, pergola, fontanna oraz park z zespołem rzeźb i wazonów. Chwile wytchnienia zapewnia nam park leśny, po którym można spacerować i podziwiać piękne okolice. Codziennie w południe można usłyszeć hejnał „Beskidzkie Echo”, który wygrywany jest na wieży gorlickiego ratusza.

W centrum miasta w parku miejskim znajdują się wychodnie skałek piaskowcowych, zaś poniżej cmentarza wojskowego „Sokół” można zobaczyć skałki pochodzące z okresu I wojny światowej. Region ten niegdyś stał się kolebką światowego przemysłu, o czym świadczy fakt, iż Gorlice są jednym z najważniejszych punktów na trasie Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego. W 2010 roku Gorlice przeżyły klęskę żywiołową, gdyż nadeszła ogromna powódź. Woda spowodowała wylanie Sękówki, Stróżowianki oraz Ropy, co spowodowało zalanie parku miejskiego, Zawodzia, Zagórzan, Biecza oraz miejskiego targu. Matka Boża Niepokalana jest patronką miasta od 2015 roku.

Gorlickie uroki, historia oraz odpoczynek w górach proponowany jest każdemu, chcącemu zaznać spokoju turyście. Mieszkańcy oferują prywatne kwatery [noclegi Gorlice – cały spis] by móc wyposażyć nas nie tylko w dodatkową wiedzę na temat naszego kraju, ale również zobaczyć piękny zakątek w Beskidach.