Darłówko (czasami jest używana potoczna nazwa „Darłówek”) znane jest przede wszystkim jako położona bezpośrednio nad morzem część miasta Darłowa. Faktycznie jest to osiedle samorządowe należące do gminy Darłowo. Leży ono na Wybrzeżu Słowińskim nad Bałtykiem, przy ujściu rzeki Wieprzy do morza. Rzeka rozdziela Darłówko na dwie części: Darłówko Wschodnie oraz Darłówko Zachodnie. W tej chwili jedynym połączeniem między nimi jest zbudowany w 1988 roku most rozsuwany. Nie jest on już jednak dostępny dla ruchu kołowego. Most ten zastąpił dawny, pochodzący z XVII wieku most zwodzony. Obecny most budowano przez około 11 lat. Przez ten czas obie części Darłówka łączył kursujący po rzece prom. Darłówko znajduje się dokładnie w północno-zachodniej części Darłowa, w odległości około 2 kilometrów od jego zabudowanej części. Od głównej zabudowy miasta oddziela je również podmokły teren.

Darłówko jest przede wszystkim turystycznym osiedlem. Znajdziemy tutaj większość atrakcji Darłowa oraz oczywiście bogatą bazę noclegową. Liczne pensjonaty, domy wczasowe, ośrodki wypoczynkowe czy pokoje gościnne zapewniają gościom noclegi (sprawdź oferty w Darłówku). Miasto znane jest również z tego, że co roku odbywa się tam Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Dla osób szczególnie zainteresowanych historią nie lada gratką będzie zapewne możliwość zobaczenia na własne oczy pozostałości po największej na świecie armacie poruszającej się po szynach. Znana jest pod nazwą „Dora” i została ona zbudowana przez Niemców. Poza tym znajdziemy tutaj również latarnię morską, którą także warto zobaczyć oraz park wodny.

Dla wszystkich tych, którzy wakacje nad morzem chcą spędzić faktycznie nad morzem, w Darłówku znajduje się kąpielisko morskie. Powstało ono w 1814 roku. Najciekawszym miejscem Darłówka jest bez wątpienia tutejszy port morski. Został on formalnie ustanowiony w 1965 roku. Jest to zarazem port handlowy, rybacki oraz turystyczny. Możemy tu zatem zobaczyć wpływające i wypływające kutry rybackie czy też kupić świeżą rybę, ale także skorzystać ze wspaniałej okazji, by przepłynąć się promem. Od kilku lat istnieje tutaj stałe letnie połączenie turystyczne z duńską wyspą Bornholm. Możemy zatem przy okazji wakacji nad polskim morzem wybrać się również na całodniową zagraniczną wycieczkę.