Bogactwo przyrody południowej Polski od zawsze stanowiło największą siłę przyciągania dla każdego, który przybywa w te rejony. Górskie uwarunkowania terenu, wiele miejsc, do których człowiek jeszcze nie wkroczył – to właśnie dlatego stworzono tu wiele parków narodowych, mających na celu ochronę przyrody i zachowania jej w naturalnym stanie. Niemniej obszary te są dostępne do odwiedzania, a jedynie obwarowane pewnymi zasadami i przepisami, mającymi zneutralizować obecność człowieka w takich warunkach. A takich wrażeń jak tutaj żaden miłośnik przyrody nie znajdzie już nigdzie w kraju. Wyjazd w góry, by móc eksplorować faunę takich rejonów, kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z Tatrami i Zakopanem – tymczasem coraz lepiej w tym świetle wygląda już dzisiaj Podkarpacie, głównie ze względu na coraz większy rozwój tak ważnych aspektów turystycznych jak baza noclegowa czy transport.

Dla każdego, kto waha się w tak ważnej przecież kwestii jak noclegi, Lesko oferuje najlepszy wybór [informacje: noclegi do wynajęcia Lesko]. Znajduje tutaj swoje miejsca każdy turysta, mający różne oczekiwania zarówno pod względem finansowym, jak i warunków zakwaterowania. Lesko to zresztą nie tylko świetne miejsce ze względu na sam nocleg, ale także obecność prawdziwych pomników przyrody, które stanowią znakomite przykłady tutejszej natury.
Z łatwością po Bieszczadach i ich miejscowościach można poruszać się za pośrednictwem jednośladu, to idealny sposób na połączenie wypoczynku z aktywnością [informacje: rowerem przez Bieszczady].

Wizytówką Leska jest tak zwany Kamień Leski, czasami nazywany również Kamieniem Diabła. Jest to bardzo stary, mający ponad 20 m wysokości kamień, którego pochodzenia naukowcy do teraz nie są pewni. Wiąże się z nim wiele lokalnych legend, a on sam pojawiał się niejednokrotnie na kartach polskiej literatury. Dzisiaj można uprawiać na jego bokach wspinaczkę skałkową. W okolicy Leska znajduje się również Rezerwat Góra Sobień, nazywany również „bramą Bieszczad”. Na jego terenie obecnie można podziwiać wspaniałe przykłady lokalnej przyrody. Niegdyś mieścił się tutaj zamek – obecnie pozostały jedynie ruiny i taras widokowy, z którego rozciąga się widok na całą okolicę. Dlatego też jest to miejsce, do którego przyjeżdżają turyści, poszukujący nie tylko historycznych wrażeń.
Wystarczy niedaleka wycieczka, by móc udać się do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Dla prawdziwych miłośników przyrody wycieczka tu, połączona z wizytą w samym parku, jest pozycją obowiązkową.