Alternatywą dla zatłoczonych plaż i pełnych turystów szlaki wiodących przez górskie centra turystyczne są mniejsze miejscowości, które niczym nie ustępują bardziej znanym ośrodkom wczasowym. Warto wiedzieć, ze rozwój turystyki w Polsce doprowadził nasze mniejsze i większe punkty turystyczne do poziomu, który pozwala na spokojne dojechanie na miejsce i spędzenie czasu w dobrym pokoju czy kwaterze. Co więcej, miasta które nastawiły się na turystów dbają o to, by poza samym wiktem mogli oni także korzystać z okolicznych atrakcji.

Brenna

Brenna to siedziba gminy o tej samej nazwie. Obok niej w skład gminy wchodzą jeszcze miejscowości Górki Wielkie i Górki Małe. Sama Brenna położona jest w pięknej i wyjątkowo urokliwej dolinie rzeki Brennicy. Wokół doliny górują malownicze szczyty górskie. Tu należy wymienić przede wszystkim górę Błatnia, Horzelica oraz Stary Groń. Władze Brennej zadbały o to, by przyjeżdżający do miasta turyści mogli wędrować po okolicznych szczytach dzięki doskonale wytyczonym ścieżkom oraz szlakom. Można na nich zarówno spacerować, jak i uprawiać kolarstwo górskie, a zimą narciarstwo.

Siłą, która najmocniej zachęca do odwiedzenia Brennej to przede wszystkim możliwość oderwania się od zgiełku miasta i pędu życia. To tutaj, dzięki pięknej przyrodzie oraz miło nastawionym ludziom można odetchnąć i spokojnie naładować swoje akumulatory. Wynika to z faktu, że sąsiednie miasta czyli Żywiec oraz Cieszyn to dobrze znane i bardzo często zatłoczone ośrodki turystyczne, które dodatkowo są także sporymi miastami w regionie. Brenna jest miejscowością stosunkowo małą, ale dzięki swojemu położeniu może uchodzić za swoiste centrum regionu i bramę do Parku Krajobrazowego.

Warto także zaznaczyć, że baza noclegowa w Brennej nie może sobie niczego zarzucić. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, a w porównaniu do Żywca, czy też Cieszyna na pewno zauważy wyraźną różnice w cenie.

Atrakcje Brennej.

Dwór Kossaków to jeden z najciekawszych zabytków, jakie można podziwiać w okolicy. W jego ruinach otwarto bowiem CKiS. Dzięki temu najmłodsi turyści mogą bawić się wspólnie z postaciami z baśni Zofii Kossak. Idąc w głąb rezydencji można spotkać bliźniaków – Wojciecha i Tadeusza Kossaka. Witają oni zwiedzających. Dzięki nowoczesnej oprawie, można przenieść się w czasy, kiedy dwór przeżywał swoja świetność.